Настани

Здрава и безбедна храна

ТЕМА НА НЕДЕЛАТА:  ЗАШТИТА ВО ЛЕТНИТЕ ДЕНОВИ

ДАТА: 10.07.2020

РЕАЛИЗАТОР:  СЛАВИЦА БРАЈКОВСКА


АСПЕКТ НА РАЗВОЈ: Когнитивен развој и стекнување на општи знаења


НАСЛОВ НА ТЕМА: ЈАДЕМЕ ЗДРАВА И БЕЗБЕДНА ХРАНА


АКТИВНОСТ:

1. Говорна игра, разговор.

* Потребни материјали:

 • слики
 • драмски текст
 • текст од стихотворба

Секој знае дека треба да јадеме секојдневно. Храната што ја јадеш во текот на денот му помага на твоето тело да расте и да се развива, го штити од надворешните влијанија и му дава сила и енергија.

1
2

Секој има право да се храни здраво

Тоа е така.

Ама некои деца сакаат токму вака:

 • Нема повкусна и поздрава храна од печена тиква или од банана! – вели Јана
 • Да ако не си пробал портокал или мандарина! – и вели Ирина.
 • А јас најмногу сакам да јадам дуња, круша, јаболко или праска! – се јави Васка.
 • Да, нив ги сакам и јас, - вели Влатко – ама кога се во тегла како слатко.
 • Јас, пак, - рече Атанас – најмногу сакам најмногу сакам грејпфрут или ананас. Секое овошје е здраво и нужно особено ако е јужно!
 • Исто како и оние плодови – рече Ана – од овошките в планина што се самоникнати! Дали сте ги вкусиле капинките, боровинките, јаготките, трнинките?
 • Имаш право Ана! Природата е вистински рудник и фабрика за супер- здрава храна! – се вмеша и Насте. – Во гората секаква билка, грмушка и дрвце расте! За костените, бадемите, оревите и лешниците се најдобро ќе ви кажат и птиците и вервериците! Никој не  може да и најде мана на таа „сува храна“!
 • Е, многу убав пазар направивте! Ама зеленчукот го заборавивте – им рече Злата.
 • Може ли да се замисли ручек или вечера без зелена салата?
 • Или краставица, карфиол и зелка? – ја дополни Елка. – во нив сите витамини ги има. А без зимница, туршија, зимата, нели, не е зима?!
 • И зеленчукот – рече Мила – ни дава и здравје и сила. Може да се јаде свеж и зготвен на секаков начин. Особено ако притоа му се додаде магдонос, целер, босилек или нане како зачин.
3
4

5

Овошки

И врапците и кокошките
знаат за овошките!
Вкусни се слатки, фини,
полни со витамини.

Дрвјата се листопадни,
Разни плодови даваат
и за сити и за гладни!
нели, не бива?

Без кајсија, праска,
вишна и слива
овошната градина,

Од мај до доцна есен
плодовите им зреат,
модри, жолти, црвени –
а гранките дречат, греат.

6
7
8

2. Практична креативна активност

*Музички игри

https://www.youtube.com/watch?v=pnFi2HOIes0

https://www.youtube.com/watch?v=JjFQOn9jqFo

https://www.youtube.com/watch?v=SSKYSc8CdW0


ЦЕЛИ:

 • Да се оспособува за препознавање и класификација на растенијата, одредени видови, нивните карактеристики, корист, примена.
 • Да се поттикне кон воведување на користење на повисоките мисловни процеси (заклучување, помнење, логичко поврзување, анализирање, селектирање).

За Нас

Градинката Весели Цветови започнала со работа во далечната 1945 година во Скопје.

По ослободувањето на нашата земја, на 15 Март 1945 година, Народниот одбор на Скопската околија ја формирала установата "Мирче Ацев". 
Градинката почнала да работи во станбена зграда со 20 деца и 3 вработени.

Прочитај повеќе...

Посетеност

Денес56
Вчера142
Оваа недела831
Овој месец4277

Моментално посетители

2
Онлајн

2022-01-29

Политика за колачиња